تبلیغات
فروغ تولدی دیگر - شاهزاده خانم شعر مدرن ایران
فروغ تولدی دیگر
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 اسفند 1390 توسط هستی
امشب ناراحتیها و مریضیهاتونو بدین به اتیش تا سالم و شاد بریم تو سال جدید
4شنبه سوریتون مبارک دوستای خوبم


سلام  دوستای عزیزم,خوبین؟!!!مطلب زیرنقدی بر اشعار زیبای فروغه...حتما بخونینش طولانیه ولی از دیدگاه تازه ای اشعارشو بررسی کرده:


و این منم
 
زنی تنها 
در آستانه فصلی سرد 
در ابتدای درک هستی آلوده ی زمین 
و یاس ساده و غمناک آسمان 
و ناتوانی این دستهای سیمانی 

 
  فروغ بنا به خاطر عواملی که در زندگی خود و دیگران می دید بسیار تاثیر پذیر و فردی کاملا احساسی و عاطفی نسبت به مشکلات روحی ست اما همچنان با نگاهی کاملا ظریف و موشکافانه  به این عوامل پرداخته  و آنهارا بیان کرده است .ومی توانیم تاثیرات تصورات ذهنی فروغ را در اشعارش کاملا احساس کنیم . فروغ فرخزاد  قطعا پس از احمد شاملو مطرح ترین  و مدرن ترین  شاعر معاصر  ایران است . بی شک محبوبیت، توانایی و ماندگاری  او در شعر  معاصر  نه از سر اتفاق وسرودن  چند شعر، بلکه حاصل تلاش و عرق ریزی  روحی  اوست .


اگرچه فروغ در اشعارش توانسته  احساسات، رنج ها و نیازهای خود را ( به عنوان یک زن در جامعه استبداد زده ومرد سالار)  به خوبی به تصویر بکشد  ولب به شکوه بگشاید اما ازطرفی سخت وابسته به وزن است و زمان میخواهد تا پوست بیاندازد .
ناگفته نماند که یک بررسی کلی در عناوین شعرها نشان می دهد که او چه دید تیره ای به زندگی وانسان دارد:  پاییز وداع،  افسانه تلخ ، گریزو درد، دیو شب ،  دیدار تلخ، از یاد رفته ،  صدایی در شب  ، اندوه تنهای ، نغمه درد و...
فروغ در این مجموعه ها بیشتر جستجو گراست تا پیشرو و هنوز به زبان شعری خاص خود که چند سال بعد رسید و او را در ردیف برترین شاعران نوگرا قرار داد، نرسیده ودر  انتهای این تجربه هابود که نیما را شناخت. 
"من نیما را خیلی دیر شناختم وشاید به معنی دیگر خیلی به موقع ." 
شعر فروغ به دلیل  پیشرو بودن در زبان و وارد کردن کلماتی که تا  آن روز مهر ممنوع خورده  بودند،  شعری است مدرن و پیچده ، چرا که ذهن اوبا جهان مدرن در آمیخته واین ذهن وزبان درگیر ، در پی نشان دادن مضامین و تصاویر غیر متعارف است.

شعرهای اودر شکل وفرم بیرونی  شعرها یی ساده اند و شاید این یکی از خصیصه های منحصر به فرد فروغ باشد . البته منظورم ازسادگی این نیست که بایک بار خواندنش ما به مفهوم تام و نهایی آنها پی می بریم . 
بلکه نوعی ظرافت هوشمندانه وناتمام نشدنی در کل شعر های  دوره دوم اوهست که خواننده  با هر بار خواندنش از شعرهای فروغ درکی جدا و تازه از شعر های او بدست می اورد این خصیصه( ساده بودن)  در شعرهای شاعرانی چون  توللی ، مشیری  رخ داده اما در شعرهای آنان سادگی  از نوعی دیگر است  یعنی با خواندن آنها شعر به آخر میرسد وتاریخ مصرفشان همان بار اول است از دیگر کارکردهای شعر فروغ این است که او افق های بازی را پیش روی شاعران بعد از خود ( زنان شاعر دهه ۶۰و ۷۰ ) گشود. این در نوع خود عالی ست. چرا که او از خود بر گذشت. 

یکی از ویژگی های رمانتیسم درد، غم و لحن احساساتی آن است که در اشعار او موج میزند

جزغم چه می دهد به دل شاعر 
سنگین غروب تیره و خاموشت
جز سردی ملال چه می بخشد 
 برجان دردمند من آغوشت 
می روم خسته وافسرده وزار 
سوی منزلگه ویرانه خویش 
به خدامی برم از شهر شما 
دل شوریده و دیوانه خویش

 از کتابهای جامعه شناسی گیدنز و مردم شناسی  واشعار فروغ فرخزادبرچسب ها: بررسی اشعار فروغ فرخزاد، استانه فصل سرد،
نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

نامت سپیده دمیست
که برپیشانی آسمان میگذرد
متبرک باد نام تو!
و ما همچنان دوره میکنیم
شب را و روز را
هنوز را
سلام دوستان.تو این وبلاگ بیشتر راجع به فروغ فرخزاد مطلب میذاریم ولی هر ازگاهی دل نوشته یا مطالبی که فکرمیکنیم قشنگه رو هم دراختیارتون میذاریم
خوشحال میشیم نظر بذارین و برای بهتر شدن وب کمکمون کنین
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی

Instagram